مقالات

صندلی ارگونومیک

صندلی ارگونومیک

صندلی ارگونومیک چیست؟

یافتن صندلی اداری ارگونومیک مناسب مشکلی فراگیر است، مخصوصاً، برای افرادی که به دنبال خرید تجهیزات جدید برای ایمن‌تر و سالم‌ترکردن محیط کار خود هستند. صندلی‌های ارگونومیک فراوانی وجود دارند، اما، خرید یکی از آن‌ها تنها به دلیل داشتن برچسب ارگونومیک می‌تواند اشتباه باشد.

صندلی‌های ارگونومیک برای سازگاری با طیف وسیعی از مردم طراحی شده‌اند، با این وجود، تضمینی وجود ندارد که سازگار با فرد خاصی باشند. برای مثال، یک صندلی می‌تواند برای فردی کوتاه و لاغر، بسیار بلند باشد و دسته‌های آن بسیار با فاصله باشند. به علاوه، صندلی‌ها نمی‌توانند با تمامی ‌فعالیت‌ها و یا موقعیت‌ها در محل کار سازگار باشند.

یک صندلی اداری هنگامی ارگونومیک است که به طور خاص با اندازه ی یک کارمند (ابعاد بدن)، محل کار مخصوص او و کارهایی که باید آن جا انجام بپذیرد سازگار باشد. یافتن صندلی مناسب اگرچه همیشه آسان نیستاما امکان‌پذیر است.

چرا یافتن صندلی مناسب پر اهمیت است؟

امروزه، در کشورهای صنعتی، بسیاری از مردم اکثر زمانی را که بیدار می‌باشند در حال نشستن هستند. هنگامی که صبحانه می‌خورند، هنگامی که در خودرو‌های خود و یا اتوبوس به سر کار می‌روند، در کلاس‌های درس، در جلسات، در ادارات و سازمانها در هنگام شام و هنگامی که در خانه ی خود در حال تماشای تلویزیون هستند، می‌نشینند.

همچنین، افراد بسیاری در محل کار خود می‌نشینند و دستگاه‌هایی که فن آوری نوین برای جایگزینی با کار دستی پیشرفت داده‌است را به کار می‌گیرند. با وجود اینکه نشستن نیازمند فعالیت بدنی کمتری نسبت به ایستادن و یا راه رفتن است، اما، فشار بیشتری را بر ناحیه ی کمر اعمال می‌کند. ترکیب سبک زندگی بدون تحرک و کاری که نیازمند نشستن است می‌تواند به مشکلات سلامتی منجر شود.

برای انتخاب صندلی ارگونومیک چه معیارهای را باید رعایت کرد

در انتخاب یک صندلی ارگونومیک خوب چه مواردی را نیاز است که بدانید؟

انتخاب صندلی کارمندی، قدمی‌ اساسی برای جلوگیری از مشکلات سلامتی در افرادی است که در موقعیت نشسته کار می‌کنند. با رویکرد مسائل ارگونومیک، نشستن به عنوان فعالیتی مشخص و ویژه در نظر گرفته می‌شود که تحت تاثیر روشی است که یک فرد نشسته با محیط کار به تعامل می‌پردازد.
چندین مفهوم پایه ای باید در نظر گرفته شوند:
• یک نوع صندلی، مناسب تمامی ‌افراد نمی‌باشد. ابعاد بدن کاربر به هنگام انتخاب صندلی باید به گونه ای به کار گرفته شود که به هنگام سازگاری با عضوی از بدن، موجب اعمال فشار برعضو دیگری از بدن نشود.
• اطلاعاتی از ارتفاع بدن کاربر فراهم کنید. ارتفاع بهینه ی صندلی حدود یک چهارم ارتفاع بدن است. البته این تنها قاعده ای تقریبی است، زیرا، نسبت ابعاد لگن به پا می‌تواند کاملاًمتفاوت باشد.
• یک نوع صندلی اداری مناسب برای تمامی فعالیت‌ها وجود ندارد. برای مثال، دندان پزشکان صندلی گردانِ متفاوتی نسبت به آن چه که کارگران صنعتی و یا کاربران کامپیوتر نیاز دارند، نیاز خواهند داشت.
• هزینه‌های نگهداری و تعمیر را در نظر بگیرید. با تولید کننده هماهنگ کنیدکه چه مواردی باید بازرسی شوند و هر چند وقت یک بار این بازرسی‌ها باید انجام بپذیرند.

ویژگی‌های یک صندلی خوب چیست؟

صرف نظر از اینکه چه هدفی از استفاده از صندلی دارید، بعضی از خصوصیات برای یک صندلی خوب الزامی می باشد.
• قابلیت تنظیم: بررسی شود که ارتفاع صندلی قابل تنظیم باشد.
• محدوده ی ارتفاع صندلی: بررسی شود که ارتفاع صندلی بتواند در ارتفاع مورد نیاز کارمندی تنظیم شود که می‌خواهد از آن استفاده کند. ممکن است نیاز باشد که صندلی‌های دیگری برای کارمند‌های بسیار کوتاه و یا بسیار بلند انتخاب شوند. مثل صندلی مدیریتی، صندلی کارمندی و حتی صندلی کنفرانس
• پشتی صندلی: بررسی کنید که پشتی صندلی هم در جهت عمودی و هم به سوی جلو و عقب قابل تنظیم باشد و تکیه گاه کمر مقاومی داشته باشد.
• عمق صندلی: صندلی‌هایی را انتخاب کنید که هم مناسب بلند‌ترین و هم مناسب کوتاه‌ترین کاربر باشد.
• استحکام صندلی: استواری و استحکام صندلی را بررسی کنید. صندلی با پایه ی پنج پَر پیشنهاد می‌شود.

دیگر ویژگی‌هایی که باید مد نظر قرار گیرد:
• در نظر بگیرید که آیا صندلی انتخاب شده ویژگی‌هایی دارد که به فردی برای انجام دادن بهتر کارش کمک خواهد کرد. دسته‌های صندلی با ارتفاع قابل تنظیم برای کاربران کامپیوتر مناسب‌تر است. امکان دارد دسته‌های پهن‌ تر و یا نازک‌ تر با توجه به ابعاد کارمند و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد مورد نیاز باشد.
• در نظر بگیرید که آیا صندلی اداری انتخاب شده ویژگی‌هایی دارد که فردی را برای انجام دادن بهتر کارش دچار مشکلات بیشتری خواهد کرد. برای مثال ممکن است فردی در حال استفاده از صندلی چرخ‌دار یا اصطلاحاً صندلی گردان، باشد، در حالی که، ممکن است موقیعت کار ثابت و بدون حرکت بهتر باشد. اگر صندلی ‌چرخدار نیاز است، آن‌هایی را انتخاب کنید که با نوع کف پوش شما تطابق دارد (چرخ‌های نایلونی برای روی فرش و چرخ‌های اورتان برای کف پوش‌های سخت یا به عبارتی دیگر چرخ pu).

چه کسانی باید صندلی ارگونومیک را انتخاب کنند؟

چه کسی باید صندلی را انتخاب کند؟

سلایق شخصی جزء جدا ناشدنی در فرآیند انتخاب صندلی است.
• پس از اینکه تعدادی صندلی مناسب تشخیص داده شدند، به شخصی که بیشتر از آن صندلی استفاده خواهد کرد اجازه دهید که آن را در موقعیت واقعی کار آزمایش کند. مخصوصاً خوب است که تعدادی صندلی نمونه برای انجام مقایسه توسط افرادی که از آن‌ها استفاده خواهند کرد، فراهم شود.
• اطمینان حاصل کنید که قبل از هر گونه انتخاب نهایی، صندلی در خور نیاز‌های کارمندان و شغل آن‌هاباشد.

آیا یک صندلی اداری می‌تواند تمامی مشکلات ارگونومیک ناشی از کار در موقعیتی نشسته را حل کند؟

یک صندلی که به خوبی طراحی شده‌است به کاربران این امکان را می‌دهد که در وضعیتی متعادل بنشینند. خرید صندلی ارگونومیک شروع خوبی است اما ممکن است فوایدی را که انتظار رفته‌استبر آورده نکند. همچنان مهم است که به درستی نشست.
همچنین، به خاطر داشته باشید که صندلی تنها یکی از اجزایی است که باید در طراحی محیط کار در نظر گرفته شود. نیاز است که تمامی عناصر همانند سایر مبلمان اداری از جمله پارتیشن محل کار، میز اداری، زیرپایی (در صورت نیاز)، وسایل نگه داری اسناد، ابزار بایگانی روشنایی محل کار و غیره … قابلیت انعطاف و تنظیم شدن داشته باشند که بتوان آن‌ها را در طراحی وارد نمود.