مقالات

دکوراسیون و چیدمان صندلی در سالن کنفرانس

نحوه چگونگی چیدمان صندلی ها داخل سالن کنفرانس

امروزه مهم‌ترین بخش هر شرکت یا اداره، سالن کنفرانس است که به خاطر برگزاری جلسات کاری و اشتراک‌گذاری اطلاعات اهمیت بسیار زیادی دارد. نحوه چیدمان صندلی‌ها در سالن کنفرانس نشان‌دهنده خلاقیت شرکت‌ها و تبدیل به بهترین نقطه برای تبادل ایده‌ها است.

 در هنگام خرید صندلی کنفرانس علاوه بر توجه به زیبایی و نیازهای فیزیکی باید استانداردهای لازم را در نظر گرفت.

طراحی دکوراسیون سالن کنفرانس

برای رعایت اصول طراحی دکوراسیون سالن کنفرانس شما باید از مبلمان، صندلی و میز استاندارد و ارگونومیک استفاده کنید. مبلمان، میز و صندلی‌های انتخاب شده طوری چیده می‌شوند که تمامی افراد در جلسه با یکدیگر در ارتباط باشند. همچنین برای هماهنگی و جلوگیری از شلوغی و بی‌نظمی، نحوه چیدن تجهیزات را طبق ابعاد فضای سالن در نظر بگیرید.

یکی دیگر از استاندارهای طراحی اتاق کنفرانس، استفاده از سیستم آکوستیک است. کارکرد اصلی آکوستیک بودن در فضای سالن کنفرانس، به جهت بهبود تعاملات و افزایش بهره‌وری افراد است؛ به طوری که با نصب پنل‌های آکوستیک با جلوگیری از اکو شدن صداها، وضوح صدا را بالا می‌برد.

امروزه بیشتر دکوراسیون سالن‌های کنفرانس به صورت مدرن و کلاسیک طراحی می‌شوند. در دکوراسیون مدرن از دیوارها و میزهای شیشه‌ای و در دکوراسیون کلاسیک از مبلمان و صندلی‌های چرمی به  همراه لوازم‌های لوکس به کار می‌رود. در سبک دکوراسیون مدرن رنگ‌های روشن و نمای داخلی ساده و شیک انتخاب می‌کنند. اما با وجود این دو نوع سبک دکوراسیون آن‌چه که اهمیت دارد، تناسب بین دکوراسیون سالن کنفرانس با دکوراسیون دفتر کار مدیریت است. رنگ و طرح دکوراسیون اتاق کنفرانس نباید سرگرم‌کننده باشد و باعث حواس‌پرتی و عدم تمرکز افراد حاضر شود. 

انواع چیدمان صندلی برای سالن کنفرانس

نمونه سبک برای چیدمان و دکوراسیون سالن کنفرانس

انواع مختلفی از سبک‌های چیدمان و دکوراسیون برای اتاق کنفرانس وجود دارد که در ادامه به مزایا و معایب هر کدام می‌پردازیم.

طراحی به سبک کلاس درس

مدل چیدمان صندلی‌ها در سبک کلاس درس، شبیه چیدمان نیمکت‌ها در کلاس بوده و صندلی‌ها در مقابل سخنران قرار می‌گیرد. با اینکه سبک کلاس درس، برای کلاس‌های آموزشی بهترین انتخاب محسوب می‌شود اما با این وجود در ایجاد تعامل بین حضار موفق عمل نمی‌کند. طراحان داخلی برای رفع این مشکل دنبال بهتر کردن ظاهر این سبک هستند تا فضای مشارکتی ایجاد کنند.

سبک U شکل

مدل چیدمان مبلمان اداری و صندلی‌های کنفرانسی در این سبک باید U شکل و تعداد افراد حاضر باید محدود باشد. این چیدمان برای جلسات آنلاین کاربرد بیشتری دارد. با خرید صندلی مدیریت در قسمت زاویه‌دار میز، می‌توانید جایگاه مدیر را تعیین کنید.

سبک دایره و نیم دایره

در این سبک چیدمان میز و صندلی‌های کنفرانس به صورت دایره یا نیم دایره در سالن است. این سبک چیدمان موجب تمرکز و تقویت ارتباط شرکت‌کنندگان می‌شود. به طوری که توجه را به یک نقطه در اتاق معطوف می‌کند و فضایی برای پنهان یا نقطه کور وجود ندارد.

سبک تئاتر یا سالن نمایش

سبک سالن نمایش برای نمایش‌های سمعی و بصری یا کسانی که در جلسات خود قصد تعامل دوطرفه و یادگیری دارند، مناسب است.

سبک پذیرایی و ضیافت

سبک پذیرایی در سالن کنفرانس مانند سبک کلاس درس است اما برای تعداد بیشتر و زمان‌هایی که در جلسات پذیرایی وجود دارد، طراحی شده است. شرکت‌کنندگان به آسانی با هم ارتباط برقرار می‌کنند و تأثیر چشمگیری بر تجربه آن‌ها در کنفرانس‌ دارد.

نقش صندلی ها در سالن کنفرانس

همان‌طور که گفتیم؛ یکی از تجهیزات طراحی دکوراسیون سالن کنفرانس صندلی‌ها و مبلمان هستند. حالا به نظر شما هنگام خرید صندلی کنفرانس باید به چه ویژگی‌ها و استاندارهایی توجه داشته باشید؟

اندازه، ارتفاع و کیفیت مرغوب صندلی‌ها با توجه به ابعاد سالن از جمله مواردی هستند که در هنگام خرید صندلی کنفرانس باید در نظر بگیرید. به این ترتیب، افراد از نشستن طولانی مدت بر روی صندلی‌های استاندارد ارگونومیک کنفرانس کلافه و خسته نمی‌شوند. همچنین برای چیدمان درست و اصولی سالن کنفرانس، توصیه می‌شود که با خرید صندلی اداری، صندلی‌های پایه ثابت، صندلی‌های نیمه گردان و صندلی پایه چرخدار به کار بگیرید.

زمانی که وارد سالن کنفرانس بشوید، اولین چیزی که نظرتان را جلب می‌کند، هماهنگی صندلی‌ها با رنگ دیوار، میز و سالن کنفرانس است. بنابراین؛ ترکیب هارمونی رنگ صندلی‌ها از عوامل تأثیرگذار بر افزایش تمرکز، هماهنگی فضا سالن و از همه مهم‌تر در روحیه افراد حاضر در کنفرانس است. به علاوه، رنگ‌های تیره فضا سالن را کوچک‌تر و رنگ‌های روشن فضا سالن را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

نکات مهم برای دکوراسیون و چیدمان صندلی سالن کنفرانس

در آخر برای رعایت اصول طراحی دکوراسیون و صندلی سالن کنفرانس، نکات مهمی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است را به یاد داشته باشید.

  • هنگام چیدن مبلمان، میز و صندلی‌ها حتما به ابعاد سالن دقت کنید. اگر فضای سالن خیلی بزرگ نباشد، شما باید میز و صندلی‌های مدرن با انعطاف‌پذیری بالاتر انتخاب کنید. اما اگر فضای سالن بزرگ‌تری در اختیار دارید، انتخاب شما می‌تواند مبلمان کلاسیک و لوکس باشد.
  • انعطاف‌پذیری در طراحی سالن کنفرانس باعث مناسب بودن برای انواع جلسات کاری می‌شود.
  • نورپردازی مناسب نیز برای دکوراسیون سالن کنفرانس بسیار اهمیت ویژه‌ای دارد. نور گرم و طبیعی یا لامپ‌هایی با نور نرم بهترین نورپردازی برای این سالن است که حس تازگی و نشاط را به افراد منتقل می‌کند. پنجره‌های موجود در سالن کنفرانس از طرفی بهترین راه برای ورود نور طبیعی مفید است و از طرف دیگر می‌توانند باعث حواس پرتی و عدم تمرکز اعضای تیم شوند.
  • میزهای کنفرانسی که در ابعاد، اشکال و جنس‌های فلزی و چوبی ساخته می‌شوند، از تجهیزات مهم در طراحی و چیدمان سالن کنفرانس است. این میزها طبق ابعاد سالن بیضی، دایره یا مستطیلی شکل هستند.
  • کنفرانس‌های ویدیویی یک ویژگی مثبتی برای دکوراسیون سالن کنفرانس محسوب می‌شود. یعنی افراد می‌توانند برای کارآمدتر بودن جلسات از اشتراک‌گذاری فایل‌ها استفاده کنند.

کلام پایانی

برای دکوراسیون و چیدمان صندلی در سالن کنفرانس به روش اصولی باید استانداردهای لازم برای اجرای دکوراسیون، انتخاب صندلی و مبلمان رعایت کنید. گروه مبلمان اداری آرتمن به شما کمک می‌کند تا با شناخت اصول چیدمان و دکوراسیون سالن کنفرانس با آگاهی کامل برای خرید صندلی کنفرانس اقدام کنید. رعایت کردن اصول طراحی این فضا، موجب افزایش خلاقیت افراد، افزایش بهره‌ ‌وری و در نهایت تبدیل به محیط حرفه‌ای می‌شود.