مقالات

تاثیر صندلی کنفرانس بر سلامتی و کارایی

سلامت و بهبود کارایی کارکنان با صندلی کنفرانس

آیا تا به حال به دنبال راهکارهایی برای افزایش بهره‌وری و کارایی تیم خود بوده‌اید؟ یکی از مواردی که تاثیر قابل توجهی بر عملکرد و رفاه کارکنان شما می‌گذارد، یقینا خرید صندلی کنفرانس است. وقتی کارکنان با صندلی کنفرانس استاندارد و ارگونومیک احساس راحتی داشته باشند؛ انگیزه، اشتیاق، خلاقیت و تمرکز آن‌ها افزایش می‌یابد.

بنابراین؛ اگر می‌خواهید کارایی و عملکرد کارکنانتان را افزایش دهید، به ویژگی‌های صندلی کنفرانس که به عنوان یک بخش اساسی از تجهیزات محیط کاری است، بیشتر دقت کنید. در ادامه راجب تاثیر این صندلی‌ها بر روی سلامت و کارایی کارکنان توضیح خواهیم داد.  

اهمیت استفاده از صندلی کنفرانس بر عملکرد و سلامت کارکنان

خوب است بدانید که سلامت کارکنان به شرایط روانی (روحیه) و راحتی آن‌ها در محیط کار بستگی دارد. راحتی و رضایت شغلی می‌تواند ذهنیت و رویکرد کارکنان را تغییر دهد. همچنین، صندلی‌های ارگونومیک کنفرانس نه تنها بر سلامت جسمی و روحی کارکنان تاثیرگذار بوده، بلکه با کاهش استرس انگیزه آن‌ها را برای کار افزایش می‌‌دهد. به همین خاطر سلامت در محیط کار، کارایی و بهره‌وری کارکنان را بهبود می‌بخشد. چیزی که سلامت کارکنان را در محیط کاری به خطر می‌اندازد، نشستن طولانی‌مدت در صندلی اداری یا صندلی کنفراس غیر استاندارد است.

اگر صندلی کنفرانس غیراستاندارد باشد، مشکلاتی مانند کمردرد، گردن درد و خستگی را رقم می‌زند و در نتیجه عملکرد کارکنان را پایین می‌آورد. صندلی‌های نامناسب، قدرت تمرکز کارکنان را کاهش می‌دهد و گردش خون را محدود و درد عضلانی را به وجود می‌آورد.

چگونه صندلی کنفرانس کمر درد را کاهش می‌دهد؟

افراد چون ساعت‌های طولانی به طور مداوم در حال نشسته کار می‌کنند، دچار کمر درد می‌شوند. بنابراین صندلی کنفرانس مناسب می‌تواند تا حد زیادی از درد کمر و گردن پیشگیری کند. نشستن طولانی مدت بر روی صندلی غیر ارگونومیک درد در پشت، شانه‌ها، بازوها و پاها را چندین برابر می‌کند. یک صندلی کنفرانس ارگونومیک طبق ساختار بدن افراد طراحی می‌شود. در ساخت روکش این صندلی‌ها از مواد باکیفیت و مقاومی استفاده می‌کنند. زیرا که جنس رویه صندلی در کاهش درد کمر موثر است. به علاوه این صندلی‌ها با داشتن تکیه‌گاه اصولی می‌توانید زاویه‌‌ی پشتی صندلی را در حالت جلو یا عقب تنظیم کرد.

به طور کلی ویژگی‌های این نوع صندلی‌ها در دراز مدت باعث حفظ سلامتی ستون فقرات و عضلات شده و کمر کمترین فشار را تحمل می‌کند. به این ترتیب کارکنان با تمرکز و راحتی از صندلی استفاده کنند.

صندلی کنفرانس باید چه ویژگی های استانداردی داشته باشد

ویژگی صندلی‌های کنفرانسی

اگر یک صندلی کنفرانس از ویژگی‌های خوبی برخوردار باشد، با پشتیبانی مناسب از ستون فقرات به کاهش خستگی و درد عضلانی کمک می‌کنند و روحیه کارکنان را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند.

ارتفاع مناسب صندلی

ارتفاع یک صندلی کنفرانس باید قابل تنظیم باشد تا بتوان به روش اصولی و متناسب با شرایط بدنی پاها را روی زمین صاف و ساعد دست‌ها با سطح میز کار در یک راستا باشند. ارتفاع مناسب صندلی ویژگی مهمی برای ایجاد یک تجربه خوب و راحت کارکنان است. و برعکس نشستن طولانی مدت بر روی صندلی غیر استاندارد می‌تواند استرس و اضطراب را بدتر کند. صندلی‌های قابل تنظیم ارتفاع نیز در فضای کاری به سبک مدرن عالی هستند.

تکیه‌گاه و نشیمنگاه مناسب

 خشک یا سفت بودن تکیه‌گاه و نشیمنگاه باعث خستگی کارکنان می‌شود؛ برای کسانی که با کامپیوتر سر و کار دارند، شیب نشیمنگاه بهتر است که تخت و بدون زاویه باشد. اگر صندلی تکیه‌گاه انعطاف پذیر باشد، به ستون فقرات آسیبی نمی‌رساند.

دسته صندلی

دسته صندلی‌های کنفرانسی طوری طراحی می‌شوند که افراد بتوانند دست‌های خود را به صورت کامل روی آن قرار دهند. معمولا عرض دسته‌ها کمتر از 5 سانتی متر و ارتفاع آن‌ها 20 سانتی متر ساخته می‌شوند. همچنین دسته‌های صندلی کنفرانس به دو صورت ثابت و قابل تنظیم هستند. دسته‌های ثابت از جنس مقاومی ساخته می‌شوند تا بازوها و شانه‌ها در حالت درستی قرار بگیرند.

چرخ های صندلی

قطعات متحرک صندلی نیز باید از جنس‌ها و مواد مقاوم و با دوام باشند. به عنوان مثال، چرخ‌ها و مکانیزم‌های تنظیم ارتفاع باید تحت تاثیر تکرار و استفاده مداوم قرار گرفته و همچنین مقاومت کافی را در برابر فشار و وزن افراد داشته باشند. تصور اینکه چندین ساعت بر روی یک یک صندلی ثابت بنشینید که چرخ‌های آن هم غیر قابل چرخش  باشد عذاب آور است. هم نباشد. مطمئنا دچار خستگی زیادی خواهید شد و بدنتان آسیب می بیند.

داشتن طراحی جذاب صندلی

البته که در کنار تمامی ویژگی‌ها، ظاهر جذاب صندلی در افزایش روحیه کارکنان نقش بزرگی دارد. صندلی‌های ‌رنگ روشن محیط کاری را جذاب‌تر و آرامش‌بخش‌تر نشان می‌دهد.

استقامت صندلی

 اجزا صندلی نیز باید از جنس‌ و مواد بادوام ساخته شوند تا در برابر فشار و وزن افراد استقامت داشته باشند. به علاوه صندلی‌هایی با مواد مرغوب طراحی شوند در دراز مدت نور خورشید و یا رطوبت از بین نمی‌روند.

کلام پایانی

می‌دانید که صندلی کنفرانس به عنوان اساسی‌ترین اجزای مبلمان در محیط کار است. نحوه چیدمان و استاندارد بودن آن هم در مشتریان و هم کارکنان  تاثیر بسیاری در حرفه شما دارد. صندلی‌های کنفرانس که اصولی طراحی شوند، به شدت در بهره‌وری، عملکرد و کارایی و از همه مهم‌تر در سلامت کارکنان تاثیرگذار است و از ایجاد درد کمر، گردن و درد عضلانی جلوگیری می‌کند.